אוק'
02

הקדמת העורך – ג'ונגל הסיליקון / ד"ר שומיט בלוג'ה

הספר "ג'ונגל הסיליקון" שייצא לאור בקרוב מאוד בהוצאת אחלמה, זכה השבוע בפרס מרי שלי ליצירה ספרותית יוצאת דופן לשנת 2012.  זה מה שכתב עליו אוהד רוזן, העורך והיועץ המדעי למהדורה העברית:  

ג'ונגל הסיליקון אינו עוד ספר מתח, מהסוג שיוצאים אלפים כמוהו מדי שנה. זהו אמנם ספר מותח מאין כמותו, קצבי וסוער, אבל הוא הרבה מעבר לכך. ג'ונגל הסיליקון הוא למעשה מסמך מרתק, הפותח לקוראים לראשונה צוהר – נדיר באיכותו ובמהימנותו – אל מאחורי הקלעים של חברות האינטרנט הענקיות בעמק הסיליקון. הספר חושף את מאגרי המידע העצומים שמחזיקות חברות אלה ברשותן, ואת ההשלכות הנגזרות מכך.

"ג'ונגל הסיליקון" הוא אמנם מותחן טכנולוגי ואינו ספר אימה, אבל בחלקים רבים ממנו ימצא עצמו הקורא מבוהל ומבועת, כשיגלה כיצד סודותיו הכמוסים ביותר מוצאים דרכם לשרתי ענק ברחבי העולם, ואת השימושים שניתן לעשות בהם למטרות מסחריות.

אין זה פלא, שמיד עם צאתו לאור בארה"ב בשנת 2011, הוא הפך לאחד הספרים המדוברים ביותר, וזכה לביקורות נלהבות מקיר לקיר. גם בארץ, מוסף "כלכליסט" כבר הכתיר אותו כ"ספר קצבי ומותח, שזכה לביקורות מצוינות ולהמלצות חמות, הן של בכירי עמק הסיליקון והן של לוחמי הפרטיות ברשת".

ד"ר שומיט בלוג'ה, מחבר הספר, הוא ד"ר ומרצה למדעי המחשב, מבכירי האלגוריתמיקאים של "גוגל", ובעל עבר עשיר בחברות סטארט-אפ בעמק הסיליקון. כעת, הוא מתגלה גם כסופר מחונן, שמצליח להחזיק את הקוראים במתח ובנשימה עצורה עד לסוף הספר. בשל כישוריו וניסיונו, אין עוד אדם שיכול לכתוב ספר כזה באופן כה מהימן, מוצלח וכן.

עשרות מאמרים אקדמיים נכתבו על הסכנות הפוטנציאליות לפגיעה בפרטיות, הטמונות באינטרנט. ג'ונגל הסיליקון מציג את הסכנות לא כאיום תיאורטי וכסכנה ערטילאית, אלא באופן אמיתי, מוחשי וקרוב מתמיד. הספר הוא קריאת חובה בפרט למתכנתים, לאנשי אבטחת המידע, הביטחון והיחסים הבינלאומיים, אך הוא ירתק ויפעים כל אדם הגולש באינטרנט ואינו מתאר לעצמו מי יושב מאחורי המסך.

היה לי העונג לערוך את המהדורה העברית של הספר, ואני מקווה – ומשוכנע – שהקריאה בו תסב לקוראים הנאה דומה.

אוהד רוזן.

 

 

 

 

Written by liat. Posted in ג'ונגל הסיליקון