נוב'
15

ד"ר גבי שחר – מומחה ברפואת ילדים – העורך המדעי של "מה יהיה אתו?"

כשקיבלתי את הספר לעריכה, הייתי סקפטי. עוד ספר על הורות? הרי אני רופא ילדים זה שנים רבות. כבר ראיתי הכול ושמעתי הכול. מה כבר אפשר לחדש לי על התפתחות ילדים? גם ההורים שאני פוגש כיום במרפאה שלי, כבר ראו הכול, שמעו הכול, קראו את כל ספרי ההדרכה האפשריים, גלשו בכל אתרי האינטרנט הרלוונטיים ונכנסו לכל הפורומים המוכרים. בשביל מה הם צריכים עוד ספר שיגיד להם מה לעשות?

אולם, כשהמשכתי לקרוא, שיניתי את דעתי. הספר עוסק בסוגיות חשובות רבות וכולל דוגמאות ותיאורי מקרים שכל הורה יכול להפיק מהן תועלת בדרכו שלו. מניסיוני, קשה לשנות הורים. קשה לשנות סגנונות של הורות, אך כדי לשפר את סיכוייו של הילד להצליח בהווה ובעתיד, אין צורך בשינויים דרמטיים. אני רואה זאת מדי יום. לעיתים, שינויים קטנים בהתנהגות, בהתייחסות אל הילד ובדיבור אליו יכולים לחולל פלאים ולהשפיע בצורה משמעותית על עתידו, ואכן, בכל אחד מפרקי הספר ניתן למצוא המלצות לשינויים כאלה, שכל הורה יוכל להתחבר אליהן וליישם אותן בחיי היומיום.

רוב ההורים חרדים לעתידם של ילדיהם, ובצדק. חרדה היא תופעת לוואי של תהליך ההורות. אולם, כפי שטוענת המחברת, מרוב מאמץ לשפר את סיכוייהם להצליח בחיים, הם שוכחים את מה שחשוב באמת. הם שולחים אותם לאינספור חוגי העשרה, נאבקים כדי לרשום אותם לגנים ולבתי הספר היוקרתיים ביותר ומעמיסים עליהם, במודע ושלא במודע, תלי תלים של ציפיות להישגים גבוהים. למרות שאכן יש חשיבות רבה למוסדות הלימוד שבהם לומד הילד, עתידו תלוי יותר בקשר חם עם הוריו, בתקשורת פתוחה ובריאה בבית, בדוגמה האישית שההורים מציבים בפניו ובתפיסת העולם שהם יעזרו לו לגבש. חיבוק חם ברגע הנכון יבנה את הילד יותר מכל הערות הביקורת שיוטחו בו. ההשלמה עם הנטיות הטבעיות שלו והאמונה ש"זה מה יש ועם זה צריך לנצח" תועיל לו יותר מכל ניסיון לכפות עליו את שאיפותיהם של הוריו.

דבר נוסף, למרות שאיננו יכולים להגן על ילדינו מפני מכאובי החיים והמהמורות שמטבע הדברים מצפות להם בהמשך הדרך, נוכל לעשות הרבה כדי לשפר ולחזק את יכולתם להתמודד עם קשיים בעתיד. אמנם, לא כל ילד ניחן באינטליגנציה גבוהה במיוחד, כישורים חברתיים מפותחים או שמחת חיים מתפרצת, אך אם נעזור לו לשנות דפוסי חשיבה שליליים, לאמץ גישה חיובית ולהאמין ביכולותיו, נגדיל את סיכוייו להצליח.

שינויים קטנים בהווה יכולים להוביל לשינויים עצומים בעתיד.
זו השורה התחתונה של הספר, וזו גם דעתי.

ד"ר גבי שחר
מומחה ברפואת ילדים

Written by liat. Posted in Uncategorized