Author Archive

אוק'
02

הקדמת העורך – ג'ונגל הסיליקון / ד"ר שומיט בלוג'ה

הספר "ג'ונגל הסיליקון" שייצא לאור בקרוב מאוד בהוצאת אחלמה, זכה השבוע בפרס מרי שלי ליצירה ספרותית יוצאת דופן לשנת 2012.  זה מה שכתב עליו אוהד רוזן, העורך והיועץ המדעי למהדורה העברית:  

ג'ונגל הסיליקון אינו עוד ספר מתח, מהסוג שיוצאים אלפים כמוהו מדי שנה. זהו אמנם ספר מותח מאין כמותו, קצבי וסוער, אבל הוא הרבה מעבר לכך. ג'ונגל הסיליקון הוא למעשה מסמך מרתק, הפותח לקוראים לראשונה צוהר – נדיר באיכותו ובמהימנותו – אל מאחורי הקלעים של חברות האינטרנט הענקיות בעמק הסיליקון. הספר חושף את מאגרי המידע העצומים שמחזיקות חברות אלה ברשותן, ואת ההשלכות הנגזרות מכך.

"ג'ונגל הסיליקון" הוא אמנם מותחן טכנולוגי ואינו ספר אימה, אבל בחלקים רבים ממנו ימצא עצמו הקורא מבוהל ומבועת, כשיגלה כיצד סודותיו הכמוסים ביותר מוצאים דרכם לשרתי ענק ברחבי העולם, ואת השימושים שניתן לעשות בהם למטרות מסחריות.

אין זה פלא, שמיד עם צאתו לאור בארה"ב בשנת 2011, הוא הפך לאחד הספרים המדוברים ביותר, וזכה לביקורות נלהבות מקיר לקיר. גם בארץ, מוסף "כלכליסט" כבר הכתיר אותו כ"ספר קצבי ומותח, שזכה לביקורות מצוינות ולהמלצות חמות, הן של בכירי עמק הסיליקון והן של לוחמי הפרטיות ברשת".

ד"ר שומיט בלוג'ה, מחבר הספר, הוא ד"ר ומרצה למדעי המחשב, מבכירי האלגוריתמיקאים של "גוגל", ובעל עבר עשיר בחברות סטארט-אפ בעמק הסיליקון. כעת, הוא מתגלה גם כסופר מחונן, שמצליח להחזיק את הקוראים במתח ובנשימה עצורה עד לסוף הספר. בשל כישוריו וניסיונו, אין עוד אדם שיכול לכתוב ספר כזה באופן כה מהימן, מוצלח וכן.

עשרות מאמרים אקדמיים נכתבו על הסכנות הפוטנציאליות לפגיעה בפרטיות, הטמונות באינטרנט. ג'ונגל הסיליקון מציג את הסכנות לא כאיום תיאורטי וכסכנה ערטילאית, אלא באופן אמיתי, מוחשי וקרוב מתמיד. הספר הוא קריאת חובה בפרט למתכנתים, לאנשי אבטחת המידע, הביטחון והיחסים הבינלאומיים, אך הוא ירתק ויפעים כל אדם הגולש באינטרנט ואינו מתאר לעצמו מי יושב מאחורי המסך.

היה לי העונג לערוך את המהדורה העברית של הספר, ואני מקווה – ומשוכנע – שהקריאה בו תסב לקוראים הנאה דומה.

אוהד רוזן.

 

 

 

 

נוב'
15

ד"ר גבי שחר – מומחה ברפואת ילדים – העורך המדעי של "מה יהיה אתו?"

כשקיבלתי את הספר לעריכה, הייתי סקפטי. עוד ספר על הורות? הרי אני רופא ילדים זה שנים רבות. כבר ראיתי הכול ושמעתי הכול. מה כבר אפשר לחדש לי על התפתחות ילדים? גם ההורים שאני פוגש כיום במרפאה שלי, כבר ראו הכול, שמעו הכול, קראו את כל ספרי ההדרכה האפשריים, גלשו בכל אתרי האינטרנט הרלוונטיים ונכנסו לכל הפורומים המוכרים. בשביל מה הם צריכים עוד ספר שיגיד להם מה לעשות?

אולם, כשהמשכתי לקרוא, שיניתי את דעתי. הספר עוסק בסוגיות חשובות רבות וכולל דוגמאות ותיאורי מקרים שכל הורה יכול להפיק מהן תועלת בדרכו שלו. מניסיוני, קשה לשנות הורים. קשה לשנות סגנונות של הורות, אך כדי לשפר את סיכוייו של הילד להצליח בהווה ובעתיד, אין צורך בשינויים דרמטיים. אני רואה זאת מדי יום. לעיתים, שינויים קטנים בהתנהגות, בהתייחסות אל הילד ובדיבור אליו יכולים לחולל פלאים ולהשפיע בצורה משמעותית על עתידו, ואכן, בכל אחד מפרקי הספר ניתן למצוא המלצות לשינויים כאלה, שכל הורה יוכל להתחבר אליהן וליישם אותן בחיי היומיום.